Погляди Компанії тарифи на вантажоперевезення 1410 11 Вересня 2025
Основна причина в тому, що державні монополії перекладають свої збитки на підприємства
Індексація тарифів на залізничні вантажоперевезення фактично означає руйнування металургійної галузі. Якщо це проігнорувати, то згодом не буде що возити. Українському бізнесу потрібна передбачуваність, прозорість витрат, а не рішення, які знищують промисловість.
Про це розповів Мауро Лонгобардо, генеральний директор ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», під час виступу на онлайн-дискусії «Тарифи на залізничні перевезення в 2025-2026: де баланс між можливостями клієнтів і потребами перевізника». GMK Center наводить тези його виступу.
«АрселорМіттал Кривий Ріг» є великим клієнтом АТ «Укрзалізниця». Ми перевозимо понад 8 млн т різних вантажів на рік. Це величезна кількість. Водночас наш завод вже четвертий рік поспіль є збитковим.
Основна причина полягає в тому, що ми оточені природними монополіями, які перекладають свої збитки на нас, і «Укрзалізниця» є однією з них. Ми поглинаємо ці витрати, але не можемо перекласти їх на наших клієнтів, оскільки ми виробляємо товари, а їхня ціна регулюється міжнародними ринками.
В результаті цієї несприятливої ситуації наші чисті збитки за час війни перевищили 70 млрд грн, і завод виживає лише завдяки підтримці групи ArcelorMittal, яка вже вклала в наш завод понад $1 млрд. Жоден бізнес не може працювати зі збитками протягом невизначеного періоду. Наш завод перебуває в критичному становищі. Якщо збитки продовжуватимуться, Група може переглянути свою присутність в Україні.
Я розумію, що «Укрзалізниця» також працює у складних умовах воєнного часу, і їхня інфраструктура та обладнання часто страждають від агресора. Я висловлюю повагу героїзму рядових співробітників «Укрзалізниці», які виконують свій обов’язок у несприятливих умовах. Але держава як акціонер УЗ повинна знайти стале рішення для забезпечення фінансової життєздатності свого перевізника. Неприйнятно просто перекладати ці витрати на бізнес, підвищуючи тарифи.
Наша позиція чітка. Наш акціонер не повинен фінансувати збитки державної компанії. Він вже підтримав Україну через наше українське підприємство на $1 млрд. Державний перевізник повинен бути підтриманий державою.
Але є кілька сфер, де «Укрзалізниця» також може покращити свій фінансовий стан.
- По-перше, тарифоутворення має бути передбачуваним та зрозумілим для всіх учасників ринку.
- По-друге, більше прозорості. Фінансові плани мають бути публічними, аудити – обов’язковими, а реформи витрат та технічного обслуговування – реальними.
- Третє питання – оптимізація. Існують значні резерви для підвищення ефективності діяльності «Укрзалізниці», тобто УЗ не повинна просто обирати індексацію тарифів після більш ніж 100% зростання у 2021-2022 рр., в той час як її витрати щорічно зростають на 30-40%, а ефективність продовжує знижуватися.
Ще одне значне підвищення тарифів стане навіть не червоним прапорцем для нашої галузі – це буде чорний. Якщо галузь буде задушена підвищенням тарифів, «Укрзалізниця» не матиме чого перевозити. Це майбутнє, якого ніхто не хоче. Тому нам потрібно продовжувати прозорий та професійний діалог між УЗ та учасниками ринку, щоб підвищити передбачуваність її цінової політики та продовжити будувати ефективне партнерство.

Дізнатись більше


