icon
Фото – Польща не виключає викупу активів ArcelorMittal у разі виходу компанії з ринку shutterstock.com
ArcelorMittal Poland

Уряд уважно стежить за ситуацією навколо активів металургійного гіганта

Новопризначений міністр державних активів Польщі Войцех Балчун заявив, що уряд уважно стежить за ситуацією навколо підприємств металургійного гіганта ArcelorMittal у Європі. За його словами, у разі виходу індійського концерну з ринку країна може розглянути можливість викупу підприємств, зокрема у Дąброві Ґурнічій та Катовіце. Про це йдеться у повідомленні Dziennik Zachodni.

ArcelorMittal останнім часом скорочує свою присутність у Європі. Компанія відмовилася від проєкту низьковуглецевої сталі у Німеччині, згортає виробництво у Боснії та Герцеговині та оголосила про ліквідацію 600 робочих місць у Франції. У Польщі тимчасово зупинено доменну піч №3 на комбінаті в Катовіце.

«Відомо, що ArcelorMittal серйозно розглядає концентрацію своєї діяльності в Індії. Це природно викликає дискусію про майбутнє їхніх активів у Європі. Ми уважно спостерігаємо за цими процесами», – підкреслив Балчун.

Водночас міністр зазначив, що першочерговим завданням уряду є фінансова стабілізація власних державних підприємств, зокрема Węglokoks та Huty Częstochowa, які, на його думку, можуть відіграти ключову роль у відродженні польського сталевого сектору. Він вважає, що саме виробництво високоякісної сталі має стати базою для зміцнення ланцюгів постачання в оборонній промисловості та вітроенергетиці.

«Найперше маємо подбати про санацію наших власних компаній. Лише після цього можна буде конструктивно думати про нові придбання, у тому числі й про активи ArcelorMittal», – пояснив глава Міндержактивів.

Як йдеться в статті GMK Center, Польща традиційно була промисловим центром Центральної Європи, а виробництво сталі – ключовим сектором економіки. Проте за останнє десятиліття обсяги виробництва скоротилися на понад 22%, і значна частина внутрішнього попиту зараз задовольняється імпортом – понад 80% плоского та 40% довгого прокату у 2024 році.

Основним фактором стало скорочення виробництва ArcelorMittal Poland, найбільшого виробника сталі в країні. Закриття заводів і цехів у Кракові та Здзешовицях та перенаправлення постачання з інших європейських підприємств компанії підриває конкурентоспроможність місцевої металургії.

Додатковий тиск створюють дешевий азійський імпорт, обмеження у використанні традиційних енергоресурсів та високі ціни на електроенергію, що робить польські електродугові печі неконкурентними. Разом ці фактори загрожують стабільності сталевого сектору та змушують країну шукати нові шляхи підтримки внутрішнього виробництва.

Нагадаємо, протягом січня-липня 2025 року польські металурги виробили 4,51 млн т сталі, що на 6,6% більше порівняно з аналогічним періодом 2024 року. За 2024 рік Польща збільшила виробництво сталі на 10,1% у порівнянні з 2023 роком – з 6,4 млн т до 7,1 млн т.

В Польщі розташовано 6 металургійних підприємств, зокрема ArcelorMittal Warszawa (потужність 0,75 млн т сталі на рік), Celsa Huta Ostrowiec (0,9 млн т/рік), Huta Czestochowa (0,84 млн т/рік), CMC Zawiercie (1,7 млн т/рік), ArcelorMittal Dąbrowa Górnicza (5 млн т/рік), Ferrostal Labedy Gliwice (0,5 млн т/рік).