Новини Компанії ціни на газ 1319 24 Жовтня 2025
Через продовження ПСО промисловість змушена купувати газ за ціною TTF із націнкою
Український гірничо-металургійний комплекс, який забезпечує приблизно 7% ВВП і є одним з основних джерел фінансування Збройних Сил, опинився під тиском неконкурентних цін на енергоносії. Після тривалих проблем із високими тарифами на електроенергію, що вже коштували галузі сотні мільйонів доларів додаткових витрат, промисловість зіткнулася з новою загрозою – різким зростанням вартості природного газу. Про це заявив генеральний директор «АрселорМіттал Кривий Ріг» Мауро Лонгобардо в коментарі для NV.
За його словами, у III кварталі 2025 року ціни на газ в Україні перевищили рівень європейського хабу TTF. Це стало наслідком дії спеціальних обов’язків (ПСО), покладених на державні компанії «Укрнафта» та «Укргазвидобування», які мали заповнити підземні сховища перед зимовим сезоном. У результаті внутрішня пропозиція газу зменшилася, а промислові споживачі змушені купувати імпортний ресурс через трейдерів за ціною TTF плюс націнка і транспортні витрати.
Бізнес очікував, що уряд скасує ПСО у вересні, відкривши внутрішній ринок для національних виробників. Натомість Кабінет Міністрів продовжив дію механізму до березня 2026 року.
«Це рішення знову створило дефіцит внутрішнього газу. Трейдери продають за ціною TTF плюс їхня премія. «АрселорМіттал Кривий Ріг» є великим споживачем природного газу, і закупівля з премією до європейської ціни ще більше знижує нашу конкурентоспроможність на внутрішньому й експортному ринках. Зростання цін на газ вже призвело до збільшення додаткових витрат на понад 100 млн гривень щомісяця», – зазначає Лонгобардо.
На тлі збитковості підприємства це може призвести до зупинення основних виробництв – чавунного, сталеплавильного і прокатного. Втрата металургійних потужностей не лише скоротить податкові надходження, а й послабить економічну опору фінансування армії.
Лонгобардо наголошує, що рішення Кабміну створює штучний дефіцит, оскільки українські сховища вже заповнені понад 13 млрд кубометрів газу. Цього достатньо, щоб пройти зиму.
«Можна зрозуміти прагнення уряду підтримати населення, але якщо втратити промисловість, то така політика може виявитися тільки кроком до колапсу національної економіки й населення вже точно від цього не виграє», – підсумував він.
Нагадаємо, що «АрселорМіттал Кривий Ріг» уже четвертий рік поспіль працює у збиток. Зокрема, частка витрат на електроенергію в ціні продукції зросла із 7% у 2021 році до 20% у 2025 році. Така динаміка робить виробництво сталі та залізорудного концентрату економічно неспроможним. Додатковий тиск створює збільшення витрат на інші енергоресурси та логістику.

Дізнатись більше

