«Метінвест» розглядає можливість будівництва електродугових печей для виплавки сталі потужністю 3,5–3,8 млн т на рік
Група «Метінвест» планує цього року збільшити виплавку сталі на 300–500 тис. т, що вимагатиме збільшення споживання металобрухту. Компанія очікує, що український ринок брухту у 2026 році буде дефіцитним. Відсутність довгострокової державної політики щодо обмеження експорту суттєво зменшить імовірність будівництва в Україні нових електросталеплавильних потужностей, що, зокрема, розглядає «Метінвест». Про це розповів генеральний директор «Метінвест-Ресурсу» Іван Ковалевський.
За його словами, металобрухт є стратегічною сировиною, без якої сьогодні неможливо витримати технологію виробництва сталі для обох меткомбінатів Групи «Метінвест» – «Каметсталі» та «Запоріжсталі». «Метінвест» розглядає кілька варіантів стратегії модернізації металургійних виробничих потужностей Групи, найперспективнішим із яких є переорієнтація на виробництво електросталі.
«Цей варіант передбачає введення в дію електродугових печей для виплавки сталі потужністю 3,5–3,8 млн т на рік. Для таких печей потрібно в рази більше металобрухту, ніж для традиційної технології конвертерного виробництва сталі. У разі втілення цього проєкту споживання металобрухту на внутрішньому ринку суттєво зростатиме», – зазначив Іван Ковалевський.
Відсутність довгострокової політики щодо обмеження вивезення брухту та максимального перероблення сировини всередині країни значно зменшить шанси на будівництво нових електросталеплавильних потужностей в Україні.
«За відсутності в достатньому обсязі основної сировини – металобрухту, яка щороку вимиватиметься у значних обсягах із внутрішнього ринку України, реалізація таких проєктів стане просто неможливою», – підкреслив керівник «Метінвест-Ресурсу».
Як повідомляв GMK Center, 31 грудня Уряд встановив на 2026 рік нульові експортні квоти на вивезення брухту чорних металів (код 7204) і мідного брухту (код 7404 00) з України. Одним із завдань Верховної Ради на поточний рік є фіксація рішення щодо обмеження вивезення стратегічної сировини на рівні законів.
Нагадаємо, що обсяг заготівлі брухту чорних металів в Україні у 2024 році зріс на 37% р./р. і становив понад 1,7 млн т. Поставки брухту на металургійні підприємства становили 1,34 млн т (зростання на 30% р./р.). За 11 місяців 2025 року заготівля зросла на 17,3% р./р., до 1,88 млн т, постачання споживачам – на 14,2% р./р., до 1,4 млн т.

Дізнатись більше

